Select Page

Serik Antalya merkeze 40 km doğuda Manavgat Alanya istikametindedir. Turizminin ana hattı olan Belek ve Kadriye sahilleri bu ilçeye bağlıdır ve tartışmasız Antalya ve Türkiye turizminin en önemli turizm merkezidir. Gerek 5 yıldız otel ve yatak sayısı, gerek sahil ve orman hattı, gerek golf sahalarında tartışmasız bir numara olması, tarihi ve doğal dokusu sayesindede geçmişte olduğu gibi gelecektede her zaman rakipsiz bir numara kalacaktır.

Serik turizmde olduğu kadar verimli ve sulak toprakları sayesinde Türkiye tarımında da ilk sıralardadır. Tüm ülkeye ve hatta dünyaya domates, biber, salatalık gibi sera ürünlerinin yanında  ağaçta da portakal, limon ve nar başta olmak üzere meyve ve sebze yetiştiriciliği şehrin önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Neden bilmem eskiden tarlalarda karpuz, mısır ve pamuk gibi tarla ürünleri görülürken son zamanlarda bu ürünler gittikçe azalıyor ve sanki artık pek üretilmiyor nedense?

Nufusu sürekli ve hızlı bir şekilde artmakla beraber 122.000 nüfusuyla Alanya ve Manavgattan sonra 3.büyük çevre ilçesidir. Sürekli yeni mahalleler ve binalar ve yeni oteller inşa edilmektedir ve inşaat tüm hızıyla sürmektedir. Doğal olarak bu hızlı artışla turizm ve tarımın yanında inşaat sektörüde 3.sıradadır diyebiliriz.

Serik deyince önem sırasını yapmak çok zordur ama aklınıza geleceklerin listesini yapacak olursak;

Belek, Aspendos, Golf, Karetta Karettalar, Seracılık… diye liste devam eder gider.

Keşke bi kaç kodaman top peşinde koşacak diye bu güzelim ormanlar yok edilmese ve bu kadar suni çimi sulayacağız diye yer altı suları ve ırmaklar boşa akıtılmasa!!!