Serik Antalya merkeze 40 km doğuda Manavgat Alanya istikametindedir. Turizmin ana hattı olan Belek ve Kadriye sahilleri bu ilçeye bağlıdır ve tartışmasız Antalya ve Türkiye turizminin ilk en önemli turizm merkezidir. Gerek 5 yıldız otel ve yatak sayısı, gerek sahil ve orman hattı, gerek golf sahalarında tartışmasız bir numara olması, tarihi ve doğal dokusu sayesindede geçmişte olduğu gibi gelecektede her zaman rakipsiz bir numara kalacaktır.

Serik turizmde olduğu kadar verimli ve sulak toprakları sayesinde Türkiye tarımında da ilk sıralardadır. Tüm ülkeye ve hatta dünyaya çilek, domates, biber, patlıcan, salatalık, karpuz, mısır gibi tarla ve sera ürünlerinin yanında  ağaçta da portakal, limon ve nar başta olmak üzere meyve ve sebze yetiştiriciliği ilçenin önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır.

Susam ve pamuk gibi değerli ve stratejik tarla ürünlerinde son zamanlarda azalma görülmektedir!

Nufusu sürekli ve hızlı bir şekilde artmakla beraber 130.000 bantını aşan nüfusuyla Alanya ve Manavgattan sonra 3.büyük çevre ilçesidir. Sürekli yeni mahalleler ve binalar ve yeni oteller inşa edilmektedir ve inşaat tüm hızıyla sürmektedir. Doğal olarak bu hızlı artışla turizm ve tarımın yanında inşaat sektörüde zirvededir diyebiliriz.

Serik deyince önem sırasını yapmak çok zordur ama aklınıza geleceklerin listesini yapacak olursak;

Belek, Aspendos, Golf, Karetta Karettalar, Tarım ve Seracılık… diye liste gider.

Keşke golf sahaları yapmak yerine güzelim belek ormanları varlığını koruyabilse.  Sonuçta bu kadar suni çimi sulayacağız diye yer altı suları ve ırmaklar boşa akıtılmasa! Ormanların azalmasının sonuçlarını şimdilik burada yazmak istemiyoruz!

Serik deyince akla Belek gelir ve Belek deyincede akla ince Kumsalları gelir. İnce kumdan Kumsallar deyince de akla Karetta Karettalar gelir.