Antalya şehir merkezine uzaklığı 110 km, nüfusu yazları sıcakların bastırmasıyla  beraber yaylalara çıkanlardan dolayı biraz düşmekle beraber 68.000 civarıdır. Kışları ise seraların aktif çalışması ve dışarıdan işçilerin gelmesiyle beraber nüfusu biraz daha artmaktadır.

Tüm Ülkeye ve hatta  dünyaya domates, biber, patlıcan, salatalık buradan gitmektedir. Bu saydığımız sebzelerden pazardan alıyorsanız biliniz ki mutlaka Kumluca halkının emeği vardır üzerinizde.

Kumluca gelişen ekonomisi ve doğru belediyecilik ve idare şekliyle ülkemizin en hızlı gelişen ve büyüyen ilçelerinden birisi. Diğer ilçelerden farklı olarak bu ilçede 5 yıldızlı otel anlamında turizm pek yaygın olmasa da seracılıkta Antalya’da ve hatta ülke çapında haklı bir nama sahiptir. Son dönemlerde yapılan hal, sanayi sitesi, hastane, üniversite, yollar, parklar, bahçeler ve çevre düzenlemesiyle örnek bir belediyecilik örneği bu ilçeye büyük değer kazandırmıştır.

Nüfus artışı olarak değerlendirme yapmazsak Antalya’nın en hızlı gelişen örnek ilçesidir diyebiliriz. Kumluca adeta küçük bir kasabadan, çevreyi etkisi altına alan büyük bir ilçe haline gelmiştir.

Dünya çapında meşhur olan Olimpos ve Adrasan koyları yanında irili ufaklı keşfedilmeyi bekleyen bir çok doğa harikası koy ve sahili mevcuttur. Bu doğa harikası ilçeye  balıkçılar, yatçılar ve özellikle çadırı sırtında kampçılar tarafından verilen değer takdire şayandır.

Kısacası dalış gözlüğünüzü, oltanızı ve kamp çadırınızı alıp mutlaka Kumlucaya uğrayın.